ÇOCUĞUM DIŞLANIYOR

ÇOCUĞUM DIŞLANIYOR

Evde aile içerisinde herkesin gözdesi olan çocuk okula başladığında veya arkadaş ortamına girdiğinde dışlanabiliyor. İlişkiler uzlaşmayı gerektiriyor ve her zaman istediğinizi elde edemeyeceğiniz gerçeğinin kabul edilmesiyle birlikte geliyor. Bu durum, evin prensi-prensesi olan çocuklar için ayrıca zorlayıcı olabiliyor. 

Çocuğun arkadaş edinebilmesi için bazı sosyal becerileri kazanmış olması gerekiyor. Ortaklaşa oyun kurabilme, kurallara uyabilme, sırasını bekleyebilme, kendi isteklerini kontrol edebilme, paylaşabilme gibi. Bu becerilerin edinilebilmesi için de okul öncesi eğitim büyük önem taşıyor.

Evde sınır konulmayan çocuklar da arkadaş ilişkilerinde zorlanabiliyor. Oyunlarda yenildiğinde mızıkçılık yapabiliyor. Küfür eden, şiddet gösteren çocuklar da arkadaşları tarafından dışlanabiliyor. Bazı çocuklar da bulundukları grubu yönetmeye çalışarak arkadaşları üzerinde otorite kurmaya çalışabiliyor. Sessiz, çekingen çocuklar ise yargılanmaktan endişe duydukları için arkadaş edinmekte zorlanabiliyor.

Çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  • Sınırları belirleyin. Her istediğini elde etmeye alışan çocuk için bu yeni sistemi oturtmak kolay olmayacak, unutmayın.
  • Duygularını paylaşması çok önemli. Yaşadığı durumun resmini çizip istediği renklerde boyayabilir. Bu resim üzerinden konuşup çocuğun ne hissettiğini sorabilirsiniz. Birlikte çözüm yolları bulabilir, o karaktere tavsiyeler vermesini isteyebilirsiniz.
  • Çocuğunuz için arkadaşlık ne demek? Ne bekliyor, nerede zorlanıyor? Bunları netleştirmek ve üzerine konuşmak faydalı olacaktır.
  • Diğer çocuklarla ya da onların ebeveynleriyle konuşarak sorunu çözmeye çalışmayın. Çocuğunuza siz arkadaş bulamazsınız. Bu sorunu kendisinin çözmesi önemli.
  • Arkadaşları hakkında olumsuz cümleler kurmayın. “Aman boşver almazlarsa almasınlar” gibi yaklaşımlardan kaçının.
  • Rol model olmak çok önemli. Çocuklar iletişim kurma becerilerini ebeveynlerinden öğreniyorlar. Sizin arkadaş seçimlerinizdeki değerleriniz, kriterleriniz çocuğunuz için de öğretici oluyor. Örneğin sizin arkadaşlıklarınızda sosyal statü önemliyse çocuk da buna önem veriyor hale geliyor.
  • Çocuğunuzdan beklentilerinizde gerçekçi olun. Bazı çocuklar kişilik yapısı olarak içe dönük olabiliyor. Çocuğu olduğundan farklı bir karakter yapısı için zorlamak kendine güvenini daha da azaltacaktır. Her çocuk çok girişken olacak diye bir kural yok.
  • Farklı ilgili alanları ve güçlü olduğu yönleri destekleyerek farklı arkadaş gruplarıyla paylaşımını arttırabilirsiniz.
1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı