ÇOCUKLARA SORUMLULUK ALMAYI KAZANDIRMAK

ÇOCUKLARA SORUMLULUK ALMAYI KAZANDIRMAK

Sorumluluk denince aklımıza genelde yetişkin hayatı için evi geçindirmek, işe gitmek gibi görevler gelirken, çocuklarda da ilk öne çıkan okula gitmek ve ödevlerini yapmaktır. Bu iki eylem de yine çocukların sorumluluklarını kapsarken aslında bazen sadece bunları yapıyor olması yeterli olmayabilir. Kendi kendine yetebilme ve özgüvenli olması çocuklar için dilediğiniz özelliklerdendir. Bu nitelikleri kazanmanın en iyi yollardan biri ise hem ev içinde hem de kendi yaşantısında çocuklara verilen sorumluluklardır. Bu sorumluluklar aracılığıyla empati kurmayı, zamanını daha iyi yönetmeyi ve davranışlarının sonuçlarını öğrenirler.

 

Çocuklar da ebeveynleri gibi olmak, büyüklerin yaptıklarını tekrarlamak isterler. Bunun sebebi ise aile içinde önemli hissetmek ve onlarla bağ kurabilmekten gelir. Bu ihtiyaçlarını da onlara verilebilecek sorumluluklar üzerinden sağlamak aslında her iki taraf için de faydalıdır. Sorumluluk vermeyi, yaşına uygun şekilde yapabileceği çok fazla çeşit göstererek ve uygun davranışları modelleyerek öğretmekle başlayabilirsiniz. 

Verilen sorumlulukları çocuk eğer ilk kez deneyimliyorsa yanlış yaptığı yerleri ve hatalarını sert bir dille eleştirmektense, ona doğru olanın nasıl uygulanacağını siz modelleyin. İlk başlarda yaptığı görevi mükemmel ve dilediğiniz şekilde yapamayabilir ve hatta içinizden “Neyse ben daha çabuk bitirim” ya da “En iyisi ben halledeyim ne de olsa yapmıyor” gibi düşüncelerle verdiğiniz görevi geri alma içgüdünüz olabilir ancak sabırlı olun. Çünkü unutmayın ki bu görevleri öğrenebilmesi ve daha iyi bir beceri gösterebilmesi için önce hatalar yapacak ki ancak sonrasında öğrenmeye başlasın.

 

Verilebilecek görevlerin bir cezalandırma ya da zorlama ile uygulanmaması önemli. Aynı şey tam tersi durumlarda da geçerli yani bir ödül kazanmak amacıyla bu görevler yapılmamalı. Çünkü bu sorumlulukları gerçekleştirirken çocuğun içsel bir tatmin duygusu geliştirmesi ve bu amaçla tekrar bu görevleri yapmak istemesini bekliyoruz. Bu nedenle çocukların hem ev içinde hem de kendi hayatlarının düzenlenmesine yardım edebileceği hissini oluşturmaktır önemli olan. Eğer ilk defa ev içinde bazı görevler verilecekse çocuklar en başta çok istekli olmayabilir, bu nedenle ona ne yapması gerektiğinden ziyade farklı seçenekler sunun. Ev içinde ya da odasında yapabileceği tercihler arasından birisini seçmenizi istediğiniz zaman, ona da hayatıyla ilgili ne olduğuna dair bir kontrol hissi ve etkisi yaratır. Aynı zamanda o bir görevi gerçekleştirirken sizin de onunla yan yana çalışmanız, aranızda bir etkileşim de sağlarken çocuğunuzun sizi modellemesi için bir fırsat yaratır. 

 

Ne gibi görevler verebilirsiniz?

  • 2-3 yaş; oyuncaklarını toplayıp yerlerine koyma, yemekten sonra kendi tabağını kaldırma gibi görevleri yapabilir
  • 4-5 yaş arası çocuklar; kirlilerini sepete atabilir, evi toplamaya yardım edebilir, mutfaktaki meyve sebzeleri yıkayabilir ya da sofrayı kurmaya yardımcı olabilirler.
  • 6-8 yaş arası çocuklar; kendi yatağını ve odasını toplayabilir, etrafı süpürmeye yardımcı olabilir, ne giyeceğine karar verebilir, mutfaktaki bazı basit işlemleri yapabilir.
  • 9-12 yaş arası çocuklar; bulaşıkları yıkama ve yerleştirme, sofrayı hazırlama ve toparlama, yemek yapmada yardım etme ve çöpleri atma gibi görevleri yapabilirler.
1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı