ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIĞI

ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIĞI

Okul öncesi dönemde çocuklar hayatları boyunca kullanacakları birçok alışkanlık edinirler. Bunlardan biri de beslenme alışkanlığıdır. Bu dönemde çocukların beslenme alışkanlıkları; ailenin sosyal ve ekonomik durumu, eğitim düzeyi, alışkanlıkları, gelenek ve görenekleri, çevre koşulları gibi çok çeşitli etkenlerin etkileşimi ile oluşur. 

Beslenme düzeni çevresel koşullardan etkilenir.

Anne babaların çocuklarına yaklaşımları onların bütün davranışlarını etkilediği gibi yeme tutumlarını da etkiler. Dolayısıyla yemek konusunda çocukların seçimlerinde görülen bir değişimin çok farklı sebepleri olabilir. Yeme konusunda bir sorun varsa önce sebebinin ne olabileceği araştırılmalıdır. 

 

Yeme miktarındaki değişimin sebebi duygusal ihtiyaçlar olabilir.

Hayatın ilk yılında bebekler hızlı büyüme gösterirler. Bu büyüme hızının devam edebilmesi için de yeterli derecede yemeleri gerekir. Öte yandan okul öncesi dönemdeki çocuklar daha yavaş büyüdükleri için çok yemeye gereksinim duymazlar. Genellikle bir yaşından sonra çocukların iştahlarında belirgin bir düşme gözlenir. Okul öncesi dönemde görülen yeme miktarındaki azalma çocuğun içinde bulunduğu dönemin gelişim özelliklerinden dolayı olabilir. Ancak çocuğun yeme miktarında olan değişim bazen çocuğun içinde bulunduğu durum ve koşullarla da ilgili olabilir. Yemek yeme miktarında aşırı azalma veya artma görülen bir çocuğun nasıl bir ortamda olduğu düşünülmeli ve onu mutsuz eden, üzen bir durumun olup olmadığı araştırılmalıdır. Örneğin; kardeşini kıskanan ve artık eskisi kadar sevilmediğini düşünen bir çocukta iştahsızlık görülmesi mümkündür. Çocuk, bir yandan anne babası tarafından eskisi kadar sevilmediğini ve onunla yeteri kadar ilgilenilmediğini düşünüp üzgün olabilir. Diğer taraftan ailenin ilgisini üstüne çekmek için eskisinden daha az yemeye başlamış olabilir. 

 

Çocuklar duygularını yemek yeme davranışıyla ifade eder. 

Yeme tutumunda görülen değişikliğin sebebi hangi seçenek olursa olsun, bu sebeplerin altında yatan ana etken aynıdır. Çocuk duygularını bir şekilde dışarı yansıtmaya çalışıyordur. Bu tarz değişimler fark edildiğinde konunun üstünde durulması önemlidir.

Çocuğunuzun besinlerle arasını düzeltmek için birlikte mutfağa girebilir, seveceği ve pişirirken eğlenebileceğiniz bir şeyler pişirebilirsiniz. Sadece ebeveyni ve ona ait olan bir zaman geçirmenin çocuğunuzu birçok açıdan besleyeceğini unutmayın. Ayrıca ev içindeki değişikliklere göre onunla ara ara sohbet edebilir, evde bir sürü şey değişse bile ona olan sevginizin hiç değişmeyeceğini, onun sizin için her zaman önemli olduğunu söyleyebilirsiniz. 

 

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı