ERGEN ve ERGEN EBEVEYNİ OLMAK

ERGEN ve ERGEN EBEVEYNİ OLMAK

Ergenlik; çokça yol ayrımı olan, çocukluktan yetişkinliğe giden uzun bir yol.

Önce cinsiyet hormonlarının salgılanması ile bedendeki değişimler zorlar ergeni. Ardından duyguları coşar. Çok üzülür dünyası kararır, çok sevinir gözü kimseyi görmez.

Ergenlikte duygular hem yoğundur hem de hızlıca değişir. Yoğun yalnızlık duygusunu gelebilecek yoğun sosyallik hali takip eder.

Ergen hem kendi hem de ebeveyninin sınırlarını zorlar!

Kendi sınırlarını belirlemeye çalışır, kişisel sınırlarını çizer. Tabi ki başlangıcı ebeveynleri ile yapar. Odasının kapısı kapanır önce. Yeni durumun, yani sınırların anlaşılmasını ve kabul edilmesini ister. Anlaşılmak ve mutlak kabul görme ihtiyacı yüksektir. Anlaşılmadığını, olduğu gibi kabul edilmediğini hissettiğinde ise o odanın kapısı kilitlenir. Belki ebeveyn odasının kapısını kapattırmaz, izin vermez buna, işte o zaman duygusal dünyasının kapıları kapanır.

Hem evde hem de akran grubu içindeki konumunu, kim olduğunu bulmaya çalışırken yeni roller dener. Arkadaşları tüm zamanını kaplar, ebeveynlerinden çok akranlarına ihtiyaç duyar. Ebeveynlerinden öğrendiklerini bireysel yaşamına, ilişkilerine aktarma, deneyimleme zamanıdır artık. İletişimi, ilişki kurmayı, çatışma çözmeyi, kendini sosyal ortamda var etmeyi deneyimleyecektir. Ebeveynlerine koyduğu sınırlar, akranlarına sonuna kadar açılacaktır.

Sorgulanmaya hazır olun!

Ergenlik Dönemi’nde genç, anne babanın bilgeliğini sorgulamaya başlar, onlarla ve onların bilgisiyle yarışır. Aynı zamanda ebeveynin temsil ettiği otoriteyi de sorgular. Bir yandan kendisini var edebilmek için uzaklaşır anne babasından, diğer yandan da ebeveynlerinin sessiz ve görünmez varlığını hissetmeye ihtiyaç duyar. Bir eliyle iter ebeveynlerini, diğer elini de “yanımda kal, beni bu halimle sev” diyerek uzatır aslında. İten el görünürdür, “beni sevmeye devam et” diyen el ise görünmezdir.

Biz uzmanlar, ergenlik döneminde; ergenin dünyası, onun fizyolojik ve psikolojik gelişimi, karşılanması gereken ihtiyaçları açısından bakıp değerlendirmeler yaparız. Ebeveynlere de yetişkinlik yolculuğunda olan çocuğunun ruhsal gelişimi için nasıl davranmaları, nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgiler veririz. Bu süreçte size olanları sanki göz ardı ediyoruz gibi gelebilir. Pek öyle değil aslında. Sadece unutmayın isteriz; siz o yolculuğu yaşadınız, çocuğunuz ise daha o yolun içinde.

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı