EVİN KURALLARINI KİM KOYACAK?

EVİN KURALLARINI KİM KOYACAK?

Aynı evde yaşayan insanlar söz konusu olduğunda, kavgaların birçoğu paylaşılmayan iş yükü nedeniyle çıkar. Birbirinin işini kolaylaştırmayan eşler, ihtiyaç duyulan desteği vermeyen ebeveynler, eşyalarını dağıtan ve asla toplamayan çocuklar nedeniyle zaman zaman evde sesler yükselir. 

Çocuklardan oyuncaklarını onlar için belirlenen odadan dışarı çıkarmamaları beklenir. Çıkardılarsa mutlara o odaya geri götürmeleri şeklinde yönergeler verilir. Neden salonda oynamak istediklerine asla anlam verilmez. Bu duruma müdahale etmeyen ya da izin veren, belki de çocuğuna bunu öğretememiş ebeveyne diğer ebeveyn tepki verir. Tüm ev dağıldığı için kızgınlık ve hayal kırıklığıyla hikâye mutsuz sonla biter. 

Bu ev neden bu kadar toplu olmak zorunda? Salonda oyuncaklar varsa, neden oda dağıldı anlamına geliyor? Çocuklu evin bir parçası da etrafta duran oyuncaklar değil mi? Ertesi gün oyuncakların yine salona geleceği bilindiği halde neden her akşam oyuncaklar toplanıyor ve bu durum kavgaya dönüşüyor? Her ailenin, her ebeveynin bu sorulara farklı cevapları olacağını ve birçok mantıklı fikirle de cevaplarını destekleyeceklerini tahmin etmek zor değil. Her evin kendi düzeni vardır ve o evde yaşayan herkesten de bu yazılı olmayan kurallara uyması beklenir. Kulağa ne kadar anlamlı geliyor değil mi? Peki, kurallar konurken tüm ev halkının fikri ve onayı alınıyor mu? Birlikte mi karar veriliyor yoksa çocuklardan anne babalarının kurallarına uymaları mı bekleniyor? Her ebeveyn çocuğundan evin kurallarına uymasını ister. Bunun en basit yolu ise; o kurallarda çocuklara söz hakkı vermeleridir. Ne yazık ki bu adım çoğu zaman atlanır. 

Çocuğunuza söz hakkı verin.

Bir durum karşısında kontrol sahibi olduğunu düşünen çocuklar o duruma daha kolay adapte olur ve hatta seçimlerinin de arkasında dururlar. Örneğin; “salona oyuncak getirmeme” kuralını çocuğunuza bildirdiğiniz zaman buna uyma ihtimali oldukça düşüktür. Buna karşın salonun tamamına oyuncaklarını dağıtmasına izin vermeyeceğinizi ancak onun da salonda oynamak istediğini anladığını ona söylediğinizde ikinizin de içinize sinen bir çözüm üretmek için şansınız olur. Belki de çocuğunuzun sadece camın önündeki halıda oyuncaklarını tutmasına karar vereceksiniz. Birlikte verdiğiniz bu karara çocuğunuz yine uymakta zorlanabilir. Ancak diğer seçeneği denediğinizde asla isteğinize uymayan çocuğunuzun birlikte aldığınız kararlar karşısında değişen tutumuna şaşırabilirsiniz. 

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı