EYVAH LGS YAKLAŞIYOR

EYVAH LGS YAKLAŞIYOR

LGS’ye çok az bir zaman kaldı. Öğrenciler de veliler de kaygılı. Peki, ebeveynler olarak çocuğunuzun kaygısı ile baş etmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Her şeyden önce siz kaygınızı kontrol edin. Kaygı bulaşıcıdır. Siz sınavı hayati bir mesele olarak görüyorsanız çocuğunuzun sakin kalabilmesi mümkün değil.

Çocuğun kaygı duygusunu paylaşmasına izin verin. “Korkulacak ne var, heyecanlanma” demeniz işe yaramıyor, yapabilse bunu zaten yapardı. Bunun yerine korktuğu şeyleri ifade etmesini destekleyin. 

Çocuğunuzun yeteneklerini, yapabileceklerini keşfederek kendine uygun hedefler belirlemesine yardımcı olabilirsiniz. Bu sürecin sorumluluğunu onun almasına izin verin. Eğer sınav hazırlık sürecini onun yerine siz organize ediyorsanız bu çocuğun kendine güvenini azaltacak ve sınavla ilgili daha yetersiz hissetmesine sebep olacaktır. Hedefini onun yerine siz belirlemeyin.

Başarı kadar başarısızlık da doğal bir sonuçtur. Zaman zaman deneme sınavlarında başarısız sonuçlar alabilir, üzülebilir. Ancak üzüntüye odaklanmak yerine bu durumun sebeplerine odaklanmak ve önlem almak daha uygun.

Çocuklar en çok ebeveynlerinin beklentilerini karşılayamamakla ilgili endişe duyuyorlar. Yapabileceğinin üzerinde bir beklentiye girmek çocuğu motive etmekten ziyade kaygılandırıyor. Onun potansiyeline ve durumuna uygun beklentiler oluşturun.

Gereğinden fazla fedakârlık yapıp kendi hayatınızı unutmayın. “Onun için yaptıklarınızı” sürekli dile getirip başına kakmayın. Bunu karşılık bekleyerek yapmadınız ve onun size borcu yok.

Sınav sonucu ne olursa olsun önemli olan bu süreçte çalışmış ve emek vermiş olması. Yalnızca olumsuzlukları değil olumlu noktaları da konuşup takdir edin.

Birçok çocuk başarısız olursa anne babasının sevgisi ve güvenini kaybedeceğinden endişe eder. Sonuçtan bağımsız olarak her koşulda onu seveceğinizi hissettirin. Sınavlar var ve hep olacak. Ancak sizin ilişkiniz her sınavdan her sonuçtan daha değerli.

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı