GÜNDEM: ARKADAŞLIK

GÜNDEM: ARKADAŞLIK

Ergenlik dönemindeki en önemli gündemlerden biri arkadaşlık. Bu dönemde ebeveynlerle ilişkiler ikinci plana atılırken arkadaş ilişkileri, bir gruba ait olma,  önem kazanıyor. 

Bu durum bazı ebeveynler için kaygı verici olabiliyor. “Artık bizimle bir şey paylaşmıyor, bizden iyice uzaklaştı, varsa yoksa arkadaşları” cümlelerini sıkça duyabiliyoruz. Ancak aile sistemi ne kadar mükemmel işlerse işlesin çocuk için arkadaş grubunun yerini tutamaz. 

Sağlıklı bir gelişimin önemli ölçütlerinden biri de arkadaşlık kurmak ve sürdürebilme becerisi. Burada yaşanabilecek problemler yetişkin hayatındaki ilişkilere de yansıyabiliyor.

Çocukların sağlıklı arkadaş ilişkileri geliştirebilmesi için ebeveynlere önemli görevler düşmekte:

  • Çocuğunuzla küçük yaştan itibaren kuracağınız iyi bir iletişim ve karşılıklı güven duygusu, ihtiyaç duyduğu zaman onu yargılamadan onun yanında olacağınızı bilmesi çok önemli. Ergenlik dönemi gelip çatmadan bu yakın ilişkiyi kurun.
  • Çocuğun arkadaş ortamını, arkadaşlarını ve onların ailelerini sorgulayıcı olmadan ve uygun biçimde tanımaya çalışın. Eve davet edebilir, aile etkinlikleri organize edebilirsiniz.
  • Çocuğun arkadaş tercihlerine doğrudan müdahale etmeyin, arkadaşları ile ilgili olumsuz eleştirilerde bulunmayın. Kurduğu bir arkadaşlığı bitirmeye zorlamak veya o kişiyle arkadaş olamazsın” gibi ifadeler kullanmak çocuğunuzla ilişkinizi bozabilir, çocuğunuzun size yalan söylemesine sebep olabilir.
  • Grup içerisinde çocuğunuz olduğundan farklı davranabilir, hiç beklemediğiniz davranışlar sergileyebilir. Böyle durumlarda suçlayıcı bir tutum, öğüt vermek ve kırıcı yorumlar işleri daha da zorlaştırır. Onu dinleyin, neye ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışın
  • Çocuğunuza kendisinin ve başkalarının sınırlarını öğretin. Sınırları ihlal edildiğinde nasıl bir tutum sergileyeceğini bilmesi pek çok açıdan onu koruyacaktır. Bu sınırlara öncelikle siz saygı duyun. 
  • Çocuğunuzu dinleyin, iletişime açık olun. Ne yapması gerektiği konusunda zorlayıcı olmayın. Kendisi ile ilgili son kararları ve bunun sorumluluğunu kendisi almalı. Hata da yapabilir ancak her durumdan öğreneceği bir şey olacak. Bu durum arkadaş ilişkileri için de geçerli.  
  • Ebeveyn olarak çocuğunuzla aranızdaki sınırı koruyun, onun arkadaşı olmaya çalışmayın. Pek çok arkadaşı olacak ancak tek bir anne- babası var. Hem arkadaşı, hem ebeveyni olmaya çalışmak rol karmaşasına yol açabilir.
1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı