HER ÇOCUK BİR CEVHERDİR

HER ÇOCUK BİR CEVHERDİR

Anne babaların çocuk yetiştirirken oluşan kaygıları arasında çocuğunun yeteneklerini erken dönemde fark etmek ve bu yeteneklere göre çocuklarını yönlendirmek yer alabiliyor. Her çocuk potansiyel bir bilim insanı, sanatçı, yazar, ressamdır aslında. Çocuğun potansiyelini fark etmek için ailelerin iyi bir gözlemci olması gerekir. Objektif bir biçimde çocuğu gözlemleyebilmek bu süreçte çok önemlidir. Peki, ebeveynler çocuklarının yeteneklerini keşfetmek için ne yapmalı?

Çocuğunuzun neyle daha fazla ilgilendiğini gözlemleyin. 

Küçük yaşlarda çocuklar birçok şeye ilgi ve merak duyabilirler. Bu meraklarının zamanla birkaç konuda derinleşmesi konusunda siz onlara şimdiden fırsat tanımalısınız. Müzik, dans, spor, resim, drama gibi çocuğun bir şeylerle etkileşim içinde olmasını sağlarsanız zamanla çocuğunuzun hangi alandaki ilgilerinin daha kalıcı olacağını fark edeceksiniz. Bazen aileler “Çocuğun içinde olacak” diyebiliyor. Yani çocuk kendisi isteyecek, biz kendi kendimize ne yaparsak fayda etmez demek istiyorlar. Erken dönemde bu pek mümkün değil. İlerleyen yaşlarda bazı çocuklar ilgi ve yeteneklerini kendi kendilerine daha kolay keşfedebilir, fakat küçük yaşlarda bu konuda ailelerinin desteğine daha fazla ihtiyaç duyacaklardır.

Öte yandan anne babalar kendi ilgilerini çocuğa dayatmaya çalışabiliyorlar. Bazen de geçmişte kendisinin yapamadığını çocuğu yapsın istiyorlar. Çocuğunuzun ilgilendiği şey sizin tutkunuz mu, yoksa çocuğunuzun kendi ilgisi mi fark edin. Eğer sizin tutkunuzsa, gelecekte bir zamanda bu ilginin bitmesi muhtemel olacaktır.

Çocuğunuzla oynayacağınız oyunlar ve onu kendi kendine oynarken gözlemlemeniz çocuğunuzun ilgi ve yetenekleri konusunda sizlere yol gösterecektir. Oyuncağını parçalara mı bölüyor, oyuncağıyla diyalog mu kuruyor, hangi oyuncakları sıklıkla tercih ediyor, elindeki oyuncağı başka bir nesneymiş gibi mi hayal ediyor, sizi oyunda hangi role dâhil ediyor vb. konular üzerinde çocuğunuzu gözlemleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfetme sürecinde onlara da seçim hakkı tanıyın. 

Örneğin oynayacağı oyuncak ve oyunlar hakkında onların seçim yapmasına fırsat verin. Bazen ebeveynler “şu oyuncak zihinsel gelişimi artırıyor” “ bu oyuncak zekâyı geliştiriyor” diyerek çocuğuna oyuncak konusunda dayatma yapabiliyor. Ancak unutmayın ki gelişim bir bütün. Ne tek başına zihinsel gelişim ne de tek başına sosyal veya motor gelişim oluyor. Bu nedenle tek bir gelişime de odaklanmayın.  Bu şekilde seçim hakkı tanınan, düşünceleri önemsenen çocukların kendilerine olan güvenleri de artacaktır. Unutmayın her çocuk işlenmeyi bekleyen bir cevherdir. Yeteneksiz çocuk yoktur, henüz bu cevherin keşfedilmediği çocuk vardır.

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı