HER ÇOCUK FARKLIDIR

HER ÇOCUK FARKLIDIR

Bebekler ilk doğdukları zaman baktığımız birbirlerine ne kadar çok benzeseler de aslında hepsinin birbirinde farklı kılan özellikler bulunur; mizaç.

Çocukların ya da bebeklerin durumlara nasıl tepki verdiklerini ve duygularını nasıl ifade edip düzenlediklerini belirleyen doğuştan gelen yapısal bir çekirdek olarak tanımlanabilir mizaç. Mizaç özellikleri genelde 3 grupta toplanır; kolay, zor ve yavaş ısınan şeklindedir.

Bebeğin ne kadar aktif olduğu, uyku ve beslenme rutinleri, yeni deneyimlere nasıl tepki verdiği, hassasiyet gibi özelliklerden mizacının ilk kırıntılarını görmeye başlarız aslında. 

Çocuk yaş almaya başladıkça ebeveynler tarafından da çocuğun tutumları daha fark edilir olur. Örneğin; ilk çocuğunuzun okula başlama, yeni ortamlara girme konusunda daha heyecanlı olduğunu gözlemlerken, ikinci çocuğunuzun önce girdiği yeni ortamı dışardan gözlemlediğini ve ancak belirli bir süre sonra kendini dâhil edebildiğini görebilirsiniz. Bu gibi yaklaşım ve tutumlar aslında çocukların mizacından gelir. İşte tam da bu nedenle, bir çocuğunuza gösterdiğiniz tepki ve davranışlar işe yararken, diğerinde dilediğiniz bu olumlu sonucu alamayabilirsiniz.

 

Ebeveynlik tutumlarınızı onun mizacına göre uyarlayın

 

Mizaç özellikleri genelde yapısal yani doğuştan geldiği için tamamen değişmesi çok mümkün değildir ancak ebeveynler çocuklarının mizacını fark edip ona göre hareket etmesiyle daha rahat adımlar atılabilir. Yani aslında buradaki önemli nokta ailenin beklentileri ile çocuğun mizacı arasında bir uyum sağlanmasıdır. Çocuğunuzun hangi duygu ve tepkilerinin ne gibi durumlarda yoğunlaştığına dikkat ederek, ebeveyn tutumlarınızı da buna göre şekillendirmeniz hem sizin için hem de çocuğunuzla kurduğunuz ilişki için bir uyum sağlayacaktır.

Mizaca uygun çocuk yetiştirme, anne baba ve çocuk ilişkisinde, kendi kaygılı olan ebeveynin kaygılarını kontrol edebilmesini; dürtüsel, öfkeli ebeveynin ise daha kontrollü olmasını gerektirir. Örneğin daha sakin ve endişeli olan çocuğunuzdan beklentileriniz ve tepkileriniz sizin kaygılarınızla çakışmamalı, cesaretlendirici fakat zorlamayan bir tutum sergilerken onun hızında ve ihtiyaçlarını görmek beraberin olumlu etkiler getirir. Tam tersi şekilde daha enerjik ve girişken bir mizacı olan diğer çocuğunuz ise günlük hayatta büyük tepkiler vererek duygularını gösteriyor ve öfkesini de yoğun bir şekilde ifade ediyorsa, karşısındaki ebeveyninin de aynı şekilde büyük bir öfkesiyle karşılaştığı zaman bu ebeveyn-çocuk etkileşiminde bir sekteye yol açabilir. Bunun yerine kendi dürtüsel tarafınızı da kontrol altında tutarak ona öfkeli duygularını ifade edebilmesi için kelimeler kullanmasını ve bu duyguları düzenlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Önemli olan çocuğunuzun hangi mizaç “tipine” girdiği değil hem kendi mizacınız hem de çocuğunuzun mizaç özelliklerini dikkate alarak; beklentilerinizi, tutumlarınızı ve yaklaşımlarınızı bu bağlamda şekillendirmektir.

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı