KIZ ÇOCUKLARI İÇİN

KIZ ÇOCUKLARI İÇİN

Kızınızın geleceği ile ilgili hayaller kurar mısınız?

Kapatın gözlerinizi, girin bir zaman tünelinin içine, geleceğe götürsün sizi. Kızınız artık yetişkin. Birkaç senaryo yazalım birlikte sonra karar sizin.

Senaryo 1: Kızınızın bir mesleği var, kendi ayakları üzerinde duruyor, bağımsız ve sevgi dolu, mutlu, kendine güveniyor, kararlarını özgürce alabiliyor, kararlarının sorumluluğunu da alıyor. 

Çünkü kızınızı babasıyla birlikte sevgiyle büyüttünüz. Sadece sizin kızınız olduğu için sevildiğini bildi. Hiçbir zaman başkalarıyla kıyaslamadınız. Kızınıza güvendiniz, seçimlerine saygı duydunuz. Sizinle yargılanmadan konuşabildi. Ebeveynlerine güvenebileceğini bilerek büyüdü.

Senaryo 2: Kızınızın yine bir mesleği var, kendi ayakları üzerinde durmasına duruyor da pek farkında değil. Öncelik sırası kendisine gelmiyor bir türlü. Önce çocuklar, sonra eşinin ihtiyaçları var. İşinde ne kadar başarılı olursa olsun kararlarını kendisi alamıyor, kendine güvenemiyor. Her işe yetişmeye çalışıyor. Huzursuz, gergin. Kendi donanımlarının farkında bile değil. Hep birilerine bağımlı.

Çünkü siz onun hep daha fazla başarılı olması için uğraştınız, diğer çocuklarla kıyasladınız. Yapması gerekenler vardı, ne istediği pek de sorulmadı. Siz onun için en iyi olanı biliyordunuz zaten. Kendine ait bir alanı, kendine ait kararları olmadı, sizinkiler en doğrusu idi.  

Senaryo 3: Kızınız okulunu tamamlamadı ya da gönderilmedi, bir mesleği yok, çalışmıyor. Eşi ne verirse, eşi ne derse, eşi ne isterse o oluyor. Kendine güveni yok, içindeki gücü göremiyor zira tek başına adım bile atamıyor. Hep birilerine bağımlı.

Çünkü sizin için evini barkını bilmesi önemliydi. Onu sadece hizmet etmek için yetiştirdiniz. Evde kardeşlerinin sorumluluğunu aldı, erkek kardeşlerinin ihtiyaçları daha öncelikliydi. Kızınızı sadece siz değil kardeşleri de sınırladı.

Senaryo 4: Kızınız okumuş ve bir mesleği var hem de başarılı işinde. Kendine güveni yok yine de, yaptıkları bir türlü tatmin edemiyor onu, yetmiyor. Hep birilerinin onayına ihtiyaç duyuyor, sevilmediğine inanıyor. İçi bir türlü huzur bulmuyor.

Çünkü baskıladınız, engellediniz kızınızı yalnız bıraktınız. O kadar uğraştı ki okuyabilmek ve bir meslek sahibi olmak için.

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı