OKULA GİTMEK İSTEMEZSE?

OKULA GİTMEK İSTEMEZSE?

Okullar yüz yüze eğitime başlıyor. Hatta belki de çocuğunuz birkaç gündür okulda… Uzun bir süreyi evde geçirmenin, ebeveynleriyle evde olmaya alışmanın etkisiyle yeni düzene geçiş, okul ortamına uyum sağlama daha önceki senelerden daha zor olabilir. Belki de okulu, arkadaşları, öğretmenlerini çok seven çocuğunuz gitmek istemediği için ağlamış ya da direnmiş olabilir. Bu tepkileri sizi şaşırtmasın, son derece anlaşılır ve normal olduğunu söyleyebilirim. 

“Bir arada olmasak da sen benim zihnimde olacaksın.”

Özellikle hareket ihtiyacı yüksek olan çocuklar için okul enerjilerini atmalarına en çok yardımcı olan yer. Bu nedenle böyle çocuklar okulların açılmasını daha yüksek bir motivasyonla beklediler. Ancak evde olmayı, ailesiyle vakit geçirmeyi seven, değişikliklere ayak uydurmakta zorlanan çocuklar için okulların açılması kaygı uyandıran bir değişim anlamına geliyor. İster okul öncesi ister ilkokul ister daha büyük kademelerde olsun kaygı hissetmesini anlayışla karşılayın. “Senin için yeniliğe ayak uydurmak bazen zor oluyor. Ben de seninle evde olmaya çok alışmıştım ve bundan büyük keyif alıyordum. Ama artık okullar açıldığı için de mutluyum. Böylece eğitime olması gerektiği şekilde devam edeceksin ve ben seni akşam okulda neler yaşadığını merak ederek bekleyeceğim.” gibi cümlelerle kendi duygularınızı da ifade edin ve çocuğunuz evde sizinle değilken de aklınızın onda olacağını, zihninizde yer etmeye devam edeceğini ona mutlaka söyleyin. Fiziksel anlamda yan yana olmadığımız kişinin zihninde, kalbinde bir yerimiz olduğunu bilmek, hatırlanacağımızı duymak her zaman iyileştirici, özel bir etki yaratır. 

Ayrılamama nedeni ne olabilir?

Daha önce okula gittiğinde sizin yanınızda olmanıza ihtiyaç duymamış olsa dahi bu sene ona eşlik etmenizi, onu çıkışa kadar beklemenizi isteyebilir. Buna benzer ihtiyaçlarını dile getirdiğinde bu isteklerin arkasında yatan nedeni bulmaya çalışın. Çocuğunuz ara ara sizi görmek mi istiyor? Alışana kadar yanında durmanıza mı ihtiyacı var? Pandemi nedeniyle kendini güvende mi hissetmiyor? Ayrı kaldığınızda sizin iyi olmanızla ilgili endişeleri mi var? Bu dönemde ailenizde bir kayıp yaşandıysa ya da hastalık nedeniyle bir süre ayrı kalmanız gerektiyse çocuğunuz sizden ayrılmakta zorlanıyor olabilir. 

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı