PSİKOLOJİK İLK YARDIM: BASIC PH PREMATÜRE BEBEKLERİN MUCİZE ANNELERİ

PSİKOLOJİK İLK YARDIM: BASIC PH PREMATÜRE BEBEKLERİN MUCİZE ANNELERİ

Hiçbir şey hayal ettiğiniz gibi olmadı, bebeğinizi hemen kucağınıza alamadınız ona şimdilik kuvözden ulaşabilirsiniz. İçinizdeki tüm kaygılar devrede şimdi. Ne öncesinde kurduğunuz hayaller var ne de sonrasını biliyorsunuz. Geçmiş ve gelecekle ilgili bağlantılar kopmuş durumda. İşte böyle zamanlarda iç kaynaklarımız devreye girer. Eğer doğru kullanabilirsek bize ilk psikolojik yardımı iç kaynaklarımız yapar. 

İçimizdeki bu kaynaklar 6 parçadan oluşur. Biz o parçaları kendimize göre karıştırıp, birleştiririz. Zor durumlarla başa çıkabilme gücümüzü belirleriz. 

  1. Bilişsel Parçamız; bilme ihtiyacımıza hizmet eder. İçinde bulunduğumuz durumla ilgili farklı kaynaklardan bilgi ediniriz.  

Prematüre bebeklerle ve kendi bebeğinizle ilgili edindiğiniz tüm bilgiler size yol gösterir, böylece nelerin sizin kontrolünüzde olduğunu bilirsiniz.

  1. Duygu Parçamız; kendimizi ifade etme ihtiyacımıza hizmet eder. Bazen konuşarak bazen yazarak, çizerek, el işleri yaparak bazen de ağlayarak anlatırız içimizdekileri. Özellikle böyle zamanlarda yaşadıklarınızı anlatmanın yollarını bulun. Konuşamıyorsanız yazın, bebeğinize günlük yazın mesela. Çizin, bir şeyler karalayın yaşadıklarınızı daha sonra size hatırlatsın. Kendinizi nasıl ifade edebiliyorsanız onu yapın ama mutlaka yapın. 
  2. Sosyal Parçamız; destek alma ihtiyacımızı karşılar. 

Eşinizle birlikte hareket edebilmeniz, paylaşabilmeniz sosyal desteğin en önemli kısmıdır. Ardından aile ve arkadaşların desteği gelir. Benzer hikâyeleri olan annelerle iletişime geçin. Özellikle bu süreçte sizi olumsuz etkileyecek insanlardan uzak durun, felaket senaryolarına ihtiyacınız yok.   

  1. İnanç Parçamız; inanma ihtiyacımıza hizmet eder. İnançlarımız, değerlerimiz bazen bize doğrudan yol gösterir. Bazen de kendimize güvenmemizi, yapabileceğimize inanmamızı sağlamak için bizi içimize doğru bir yolculuğa çıkarır.

İnanç sisteminiz ne ise onu yapın, inanarak güvenle yapın. Bu arada kendinize, kendi gücünüze inanmayı da ihmal etmeyin.

  1. Yaratıcı Parçamız; keşif ihtiyacımıza hizmet eder. Bizi, hayal gücümüzü kullanarak zorlukların üstesinden gelecek alternatif yollara götürür, iyileştirici çözümler bulmamızı sağlar.

Bebeğinizle ilgili bir adım ötesini düşünün, bunu zihninizde somutlaştırın. Adım adım ilerleyin. Kuvözden çıkışını, büyüme hallerini tasarlayın. 

  • Fiziksel Parçamız; hareket ihtiyacımıza hizmet eder. İçimizdeki enerjiyi besler, bedeni eyleme geçirerek ifade edilemeyeni dışarıya akıtacak yollar bulur. 

Bazı zamanlarda çok sıkıntı yaşadığımızda, kendimizi hızlı hızlı yürürken buluruz, duşa gireriz, bulaşık yıkarız, temizlik yaparız. Bütün bunlar aslında bedenin o an ki durumla başa çıkmak için kullandığı yöntemlerdir. Siz de Hareket edin, size ne iyi geliyorsa onu yaparak bedeninizi canlandırın. 

Siz iyi olursanız bebeğinizle kurduğunuz bağlantıyı güçlendirebilirsiniz. 

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı