“SEN ARTIK KOCAMAN OLDUN!”

“SEN ARTIK KOCAMAN OLDUN!”

Aynı ortamda birden fazla çocuk olduğunda aralarındaki en büyük çocuk mutlaka bu cümleyi duyar; “Sen artık kocaman oldun. Sen artık büyüdün.” 3-4 kelime kullanılarak kurulan bu cümle adeta bir buzdağı gibidir. Altında o kadar fazla anlam yatar ki, hepsine cümleyi kuranlar bile vakıf değildir. 

Kardeşler arasındaki çatışmaları düzenlemek için en sık başvurulan yöntem “büyük” çocuğun “küçüğü” idare etmesi, alttan alması ya da anlayış gösterip ona uyum sağlamasının beklenmesidir. Üstelik bu kural büyük olan çocuğun yaşından tamamen bağımsız olarak uygulanır. Başka bir deyişle 4 ve 2 yaşında çocukları olan bir ebeveyn de 15 ve 8 yaşında çocukları olan da aynı cümleyi aynı beklentilerle kurar. Yaşı büyük olan kurallara uymalıdır. Yaşı büyük olan problem çıkmasını engellemelidir. Yaşı büyük olan küçüğe uymamalıdır. Özellikle ev işleri ya da hayatla ilgili ihtiyaç duyduğu desteği göremeyen ebeveynler işlerini kolaylaştırmaları için büyük çocuklara başvurabilir. En azından çocukları onları anlasın isterler. Bu bir noktada oldukça anlaşılır. Hayat koşturmasında hangimizin desteğe ihtiyacı yok ki? Burada önemli olan nokta beklentilerimizi karşımızdakine göre düzenlemeye dikkat etmektir. Karşımızdakinin ihtiyaçlarını ve yapabileceklerinin farkında olmaktır. Büyük çocuklardan beklenenler söz konusu olduğunda beklentilerin gerçekten yapılabilir olduğunu kendi içimizde kontrol etmekte fayda var. 

Büyüdüğü için idare etmesi beklenen çocuğun iç dünyasında neler oluyor? 

Öncelikle kafası karışıyor. Madem o büyük, neden istediğini yapamıyor? Neden kuralları o koyamıyor? Neden azarlanıyor? Onun gördüğü büyükler bunların hiçbirini yaşamıyor. Kuralları koyan hatta küçüklere istediklerini yaptıranlar hep büyükler olmuyor mu? Burada bir gariplik yok mu?

İkinci olarak kendisinin o kadar da önemli ya da değerli olmadığını hissetmeye başlıyor. Öyle ya, onun hangi oyuncağı seçmek istediği, neye kızdığı hiç önemli değil. Yeter ki küçük olanı ağlatmasın. 

Son olarak da suçluluk geliyor. Azarlanan, uyarılan kendisi olduğuna göre sorun çıkaranın da kendisi olduğunu varsaymaya başlıyor. Sorun çıkartıp, anne babasının keyfini kaçırıyor, onları yerinden kaldırıyor, sohbetlerini bölüyor. Üstelik bunları nasıl yaptığını da anlamıyor. 

Günün sonunda isteklerini ifade etmekte zorlanan, kendini birçok kavgada suçlu hissetmeye meyilli, herkesi memnun etmeye çalışan bir yetişkin olmanın yolları emin adımlarla da döşenmiş oluyor.

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı