TEK ÇOCUK ÇOK EBEVEYN

TEK ÇOCUK ÇOK EBEVEYN

Çalışan anne demek çocuğa bakım verecek başka yetişkinlere ihtiyaç var demek. Birçok çift için yeni bakım verenin “aileden biri” olması tercih ediliyor. Kısaca çocuğa bakmak için büyüklerden destek isteniyor. Birçok büyük anne/büyük baba buna dünden hazır. Torunlarıyla daha fazla vakit geçirmek onları hem heyecanlandırıyor hem de tüm yorulmalara rağmen mutlu ediyor. Tanıdıkları, güvendikleri birine çocuklarını emanet eden ebeveynler de işe gönül rahatlığıyla gidiyor. Hem duygusal hem de maddi açıdan en iyi seçenek bu gibi duruyor. 

“Biz de çocuk büyüttük.” 

“Seni de ben büyüttüm.” cümlesi işlerin karışmaya başladığının ilk sinyali. Üst nesil olan büyükler torunlarını kendi bildikleri, istedikleri şekilde büyütmek istiyorlar. Tecrübelerinden yola çıkıyorlar ve yeni ebeveyn olmuş çocuklarının fikirlerini göz ardı etmeye eğilimli oluyorlar. Eğer ebeveynlerin kendileriyle ilgili yetersiz hissettikleri noktalar varsa bu müdahaleler maksadını aşarak önemli yaralar bırakabiliyor. Bir yandan çocuğuna sevgiyle baktığını bildiği birinden vazgeçmek istemeyen ebeveynler de büyüklere itiraz etmek konusunda çekinceler yaşıyorlar. “Zaten o kadar yoruluyor. Benim için çocuğuma bakıyor. Ben ona nasıl itiraz ederim?” çaresizliğine “ya gelmezse?” korkusu eşlik edebiliyor. Çok fazla bakım veren olması nedeniyle birbiriyle çatışan kurallara ya da davranışlara maruz kalan çocuklar da huzursuzlanabiliyor. Kafaları karışıyor ve kimsenin kurallarını dinlemeyerek tepki vermelerine sebep olabiliyor.

Ortak yol neden bulamıyoruz? 

En önemli nokta çocuğun ebeveynlerinin ortak bir noktada buluşabilmesidir. İki ebeveyn farklı düşünürken çekirdek ailenin dışında olan birine derdini anlatmak çok daha zor olabilir. Bakım veren diğer yetişkin hangi partnerin ailesindense o kişiyle onun konuşması daha işlevsel olabilir. Gücenmelerin, yanlış anlamaların önüne geçebilir. Bakım veren kişinin de önceliği çocuğun iyi olmasıdır. Ondan gelen önerilere alan açmak, onun da kendini rahat hissetmesini sağlar. Duyulduğunu bildiği bir ortamda karşısındakini duyma ihtimali de artar. 

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı