YENİ GÜNDEM: HİBRİT EĞİTİM

YENİ GÜNDEM: HİBRİT EĞİTİM

Pandemi ile birlikte hayatımıza yeni bir kavram da girdi: “Hibrit Eğitim”. Online ve yüz yüze eğitimin harmanlanması anlamına geliyor. Hem okulda hem de evde devam edecek yeni bir eğitim sürecini ifade ediyor. Önümüzdeki günlerde okullarda böyle bir uygulama bizleri bekliyor. Bu durum da çocuklar için alışılması gereken yeni bir düzen demek.

Çocuklar güvende hissetmek ve uyum sağlayabilmek için rutinlere ihtiyaç duyarlar. Bazı günler okulda bazı günler evde derse devam etme durumu çocukların bocalamasına neden olabilir.

Bu süreci kolaylaştırmak için:

  • Uyku saatlerini sabitleyin. Yatma ve kalkma saatlerini belirleyin. Okul veya ev günlerinde büyük değişiklikler olmamasına dikkat edin.
  • Hedeflerini belirlemesine yardımcı olun. Yaşanan pek çok değişiklik arasında çocuklar ne istediklerini unutmuş olabilirler. Küçük hedefler koyup bunlara ulaşmasına yardımcı olun. “Bu akşam matematik ödevini bitireceğim.” gibi küçük maddelerle başlanabilir. 
  • Okulda yapacağı etkinliklerden konuşun. Oyun ve ders dışı etkinliklerle ilgili de sorular sorup uzak kaldığı okula uyum sağlamasını destekleyebilirsiniz.
  • Odasında bir takvim ya da günlük yapılacak işlerin yazılı olduğu bir pano hazırlayın. Her gün ne yapacağını bir önceki akşamdan birlikte planlayıp panoya yazın. Bitirilen işlerin üstünü çizsin. Tamamlanan maddeleri gördükçe motivasyonu artacak.
  • Organize olmasına destek olun. Ertesi gün evde olacaksa kullanacağı materyalleri, okula gidecekse çantasını, kitaplarını, giyeceği giysileri birlikte hazırlayın.
  • Rutinlerini belirleyin. Yemek, ödev, oyun saatlerini birlikte kararlaştırın. Okul veya ev günlerinde de bu düzene bağlı kalmaya dikkat edin. Okula gidiyor olsun ya da olmasın dinlenmesi için belirli bir zaman bulunması önemli. 
  • Onu mutlu eden veya kaygılandıran durumları fark edebilmek için duygularını ifade edebilmesine destek olun. Özellikle okuldaki duygu ve davranışlarıyla ilgili olarak öğretmenleriyle iletişimde kalmak önemli.
1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı