‘ZOR KONULARI KONUŞMAK’ KİMİN İÇİN ZOR?

‘ZOR KONULARI KONUŞMAK’ KİMİN İÇİN ZOR?

“Zor Konuları” Konuşmak Kim için Zor?
Klinik Psikolog Zeynep Yetkin

Deneyimlemesi kadar anlatması da zor olan durumlar vardır. İçinden geçerken bizi üzen, kaygılandıran, korkutan anılardan bahsetmek cesaret ve güvende hissedilen ortam ister. Bu nedenle bazen bu konulardan kaçma eğiliminde oluruz. Ebeveynlerin kaçışları çocuklarının ısrarlı sorularıyla son bulur.

Çocuklar sorularını en güvendiklerine sorarlar.

Çocuklar merak eder, bilmek ister ve hayatta en güvendikleri yetişkinler olan ebeveynlerine bir sürü soru sorarlar. Bazılarını cevaplamak ne kadar kolaydır. Cevapları zaten biliyoruzdur ya da o konulardan bahsetmek rahatsız edici değildir. Ancak gelen sorular ebeveynin de konuştukça kaygılandığı, nasıl cevap vereceğini bilmediği bir noktaya düşerse o zaman ortamda çocuğun asla anlayamadığı bir gerginlik belirir. Belirsiz çocuğun kaygısını arttırır ve daha fazla soruya sebep olabilir.

Zor konular hayatımızın her kısmında kendine yer bulabilir.

Zor konular denildiğinde birçok ebeveyn için ortak noktalar vardır. Boşanma, taşınma, ölüm, doğum, cinsiyet, hastalık gibi konulardan bahsetmek yetişkinlerde strese sebep olabilir. Birinin dünyaya gelmesine ya da bu dünyadan gitmesine bir yetişkin olarak bizlerin yüklediği anlamlar çocuklarınkinden çok farklıdır. Çocukların da en az bizler kadar etkileneceğini ya da bizler ne biliyorsak tüm detayları öğrenmeleri gerektiğini düşünür, tüm bunları onlara nasıl anlatacağımızı şaşırırız. Ebeveynler böyle düşünerek bu konuşmaları kendileri için zorlayıcı yapacak ilk hataya da düşerler.

Gelen sorular karşısında sakin kalmak en önemli noktadır.

Öncelikle çocuklar bir sürü soruyla karşınıza geldiğinde paniklemeyerek başlamak en iyisi. Bu soruların sebebi onun yaşının ya da gelişimsel özelliklerinin bir sonucu olabilir. Başka bir deyişle bu konularda soru sorması normaldir. Eğer yaşıyla uygun olmayan sorular duyuyorsanız, öncelikle bu merakın kaynağının peşine düşebilirsiniz. Çocuğunuza bu konuya ilgi duymasının sebebini sorabilirsiniz. Sorular çocuğunuzun yaşına uygun bir zamanlamayla geldiğinde ise siz ebeveyn olarak hazırlıksız olabilirsiniz.

Sorularına cevap vermek için onlardan zaman isteyin. Bunu yaparken samimi olun.

5 yaşındaki kızınızın, çevrenizde hiç ölüm yokken bu konuyla ilgili birden, pat diye sorması sizi fazlasıyla şaşırtabilir. Eğer nasıl cevap vereceğinizi gerçekten bilemediğiniz bir andaysanız ona “Bu soruya senin yaşına uygun nasıl cevap vereceğimi düşünmek istiyorum. Merak etmen çok doğal. Bana biraz zaman verirsen, sana anlatacağım” demekten çekinmeyin.

Çocuğunuzun sorusuna onun öğrenmek istediği kadarıyla cevap verin. Ayrıntıda boğulmayın.

Bu zamanı bir kitaba ya da bir uzmana danışmak için kullanın ve çocuğunuzu çok bekletmeden onun sorusuna cevap verin. Kısaca zor konuyu konuşmakta zorlanan ebeveyn olmayın. En önemli başka bir adım ise çocuğunuzun sorduğu kadarına cevap verin. Çocuğunuzun ihtiyacı; cevaplarınızın uzun olması değil, net olmanız. Kısa cevap vermekle kestirip atmak arasında mutlaka bir denge kurduğunuzdan emin olun. Çocuğunuza cevap verirken nasıl davranacağınız çok önemli. Ebeveynine rahatlıkla soru sorabileceğini bilerek büyüyen çocukların merak duyguları hiç azalmaz ve onları başarıya da bu taşır. Ayrıca hayatta zorlandığımız anlarda rahatlıkla konuşabileceğimiz bir ebeveynle sahip olmaktan daha önemli ne olabilir?

2560 1755 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı